Milan Dušek

autor detektivních románu a povídek

Menu: top1 Menu Menu
Životopis
Novinky
Tvorba
Fotogalerie
Fotky knížek
Archiv
Návštevní kniha
Kontakt
sef
Domů - Archiv - Neklidná západní hranice

Archiv


květen 2013

NEKLIDNÁ ZÁPADNÍ HRANICE

Vydal Klub českého pohraničí v České Třebové ve vydavatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí v rozsahu 135 str. v květnu 2013.

Autory jsou: Jindřich Bednář, Milan Dušek, Josef Faltys.

Pamětník Jiří Bednář odpovídá na otázky editora knížky Františka Vašátka o svém válečném nasazení, o době osvobození Orliček Rudou armádou a o své službě na hranici u roty Broumov.

Milan Dušek poskytl výběr devíti povídek ze své knihy Stopy na druhou stranu, která se dočkala už dvou vydání. (Stopy na druhou stranu, Veterán hranice, Kláda, Láhev tříhvězdičkového koňaku, Jist se musí i v neděli, Návrat, Na šlajsně, Signály noci, Výstřel uprostřed dne). Odehrávají se na Šumavě.

Josef Faltys poprvé zveřejňuje své čtyři prózy, které napsal jako vzpomínky na svoji službu v oblasti Cheb. (Dva roky mezi hraničními kameny, Ošetřovna, Hlídka, Velitel).

Knížka je doplněna mnoha fotografiemi z té doby.

Zájemci si ji mohou objednat u editora Františka Vašátka na telefonu 731 891 889

Ohlasy:

RECENZE:

NESENTIMENTÁLNÍ OHLÉDNUTÍ

Navzdory mnohým různě (někdy až hrůzně primitivně) motivovaným zkreslováním, tlakům a odsouzením, která záměrně pomíjejí realitu doby a možnosti jedince ve společnosti, setkáváme se neustále s literaturou, která se věnuje dění v českém pohraničí, případně bezprostředně vojenské službě na státní hranici. Je to z mnoha důvodů pochopitelné. Jednak tlak vyvolává protitlak a bývalí pohraničníci cítí potřebu obhajoby proti nesmyslnému osočování, jednak v nich vybočení z rutiny civilního života zůstává zakořeněno jako nelehké, svízelné, ale svým způsobem dobrodružného období života. Současná literatura faktu má nejednou tendenci vydávat hříšníky za světce a světce za hříšníky, a nejednou to činí velice rafinovaně. Lze se potom divit projevům ultrapravicového extremismu, když mu překlady různých životopisů, pamětí válečných zločinců a knih oslavujících genialitu poražených válečníků dodávají živnou půdu, když je tendenčně zkreslována mnohá historická zkušenost?

Už proto je třeba všímat si literatury faktu třeba podstatně prostšího charakteru, ale vycházející z vlastních vzpomínek, vyhýbající se konjukturalismu a populismu, nespoléhající pouze na zaprášené archivy a vyprávění z druhé či třetí ruky, literatury prosté jakékoli sentimentality.

Obsah láhve posoudíme bezprostředně po její otevření. S knihou je to složitější. Bez obav však může čtenář zaměřený na tento druh literatury otevřít knihu NEKLIDNÁ ZÁPADNÍ HRANICE (vydal OFTIS Ústí nad Orlicí, 2013, 136 str. s fotografickou přílohou) autorů Jindřicha Bednáře, Milana Duška a Josefa Faltyse. Na překážku není rozdílný tvůrčí přístup. Zatímco Bednář a Faltys podávají bezprostřední výpověď memoárovou formou, Milan Dušek se na knize podílí souborem povídek Stopy na druhou stranu, vycházejícím vlastně již ve třetím vydání, po předchozích vyprodaných a čtenáři žádaných. Jako zkušený spisovatel dokáže navodit atmosféru i charaktery postav, z nichž mnohá nemusí být pouhou literární fikcí. Jako rozhovor připravený Bednářův text je zajímavý osobitými vzpomínkami na dobu německé okupace, nepříliš zpracovanou formu totálního nasazení, na samotné osvobození (taktéž neobvyklé, postrádající obvyklý vavřínový patos, ale o to věcnější a věrohodnější), na ostrahu státní hranice v prvních poválečných letech. Každý takový pohled je prospěšný k zachycení koloritu doby, protože s časovým odstupem ubývá pamětníků. Jak málo přesvědčiví jsou někteří mladí historici, přičinlivě rutinně hanící minulost, kterou nepoznali na vlastní kůži! Vzpomínky Josefa Faltyse zaujmou především absolventy vojenské základní služby, líčené události se jako přes kopírák shodují s těmi vlastními. A tak si nad stránkami knihy leckdo oživí nejednu úsměvnou i nepříjemnou událost.

František Uher
 
Informace o autorovi / Copyright © 2004 - 2020 / webmaster Miloslav Dušek
Všechny texty jsou chráneny Autorským zákonem c. 121/2000 Sb.
//Poslední aktualizace: 24/03/2014 16:58:36