Milan Dušek

autor detektivních románu a povídek

Menu: top1 Menu Menu
Životopis
Novinky
Tvorba
Fotogalerie
Fotky knížek
Archiv
Návštevní kniha
Kontakt
sef
Domů - Archiv - Mrtvý před barem

Archiv


březen 2011

 

Knížku MRTVÝ PŘED BAREM vydalo v průběhu března 2011 nakladatelství NAVA Plzeň v edici kriminálních příběhů. Má 142 str. a obsahuje deset povídek.

Noční řezníci

Mrtvý před barem

  • Mrtvý před barem
  • Poctivostí daleko nedojdeš
  • Proč přišel vrah
  • Mnoho podezřelých
  • Osamělá
  • Vyděrač
  • Těžké dospívání
  • Černé slunce vyhaslo
  • Stopař a smrt
 

 

Knížka stojí 98 Kč a je ji možné objednat: nakladatelství@nava.cz tel.377 324 189

Na ukázku první povídka: NOČNÍ ŘEZNÍCI

Ohlasy:

MRTVÝ PŘED BAREM

- Deset povídek, deset příběhů a každý jiný. Na Milanu Duškovi obdivuji jeho rozmanité pohledy na tentýž čin. Na násilnou smrt. Pokaždé jiný motiv, pokaždé jiný vrah, odlišné důkazy. Vcítit se do každého příběhu tak, aby hovořil přesvědčivě a udržel si čtenářův zájem, chce jistou dávku profesionality a fantazie. To oboje autor má. O tom vás může přesvědčit hezká řádka knih, které zdobí jeho jméno.
Když nad tím zapřemýšlím, tak se mi zdá nemyslitelné popsat tolik zla, tolik negativních myšlenek a činů, aniž by to mělo na autora vliv. Ale co se týče pana Duška, musím s čistým svědomím říci, že všechno negativní z jeho knih se mu vyhnulo. Je to člověk s rovnou páteří, ochoten vždy pomoci a od srdce se zasmát. Jako by ty krimi příběhy nepsal sám, ale jen dával do počítače, co mu někdo shůry nadiktuje. Ale to je taky jen zdání, protože za každou jeho knihou, která vám vyplní dlouhou chvíli, je patrné sisyfovské úsilí.
Knížka se čte, jako jeho každá jiná, jedním dechem.

Marta Urbanová

- Vaše knížka krimipovídek „Mrtvý před barem“ je ukázkou toho, že násilí a zlo prorůstá opravdu všemi sférami. Neexistuje nic, co by před nimi zůstalo uchráněno. A to vše je spojeno se zmařenými životy, mnohdy nevinných lidí, kteří jen byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Ve vašem podání v příbězích opět nejde jen o vyvolání čtenářského napětí a podání nečekaného rozuzlení, ale i jako v předchozích především o varování před zločinností, jež se stává málem samozřejmostí každodenního života a bohužel už se vymyká kontrole a přestává být zvládnutelnou. Povídka „Těžké dospívání“ je tragickým příběhem rodiny, kde stačilo jen trochu víc zájmu o dospívajícího syna. Čtenář si klade otázku, jestli souzen neměl být se skutečným vrahem i někdo jiný. Nemohu si odpustit krátkou citaci z povídky „Černé slunce vyhaslo“ (str. 116). Naproti přes ulici stál kostel, vlevo navazovaly farní budovy, samotná herna bývala donedávna řeznictvím. „Náramné sousedství,“ utrousil Bém. Typický příklad současné reality ve městech. Povídka „Stopař a smrt“ – musím přiznat, že po přečtení názvu jsem na následných stránkách tipovala zcela jinou oběť. Vaše knížka je bezesporu dalším zdařilým výběrem krimipovídek, který jen potvrzuje vaše výborné tvůrčí kvality v psaní tohoto žánru.
Čtenářka Dagmar Poláková

- Pročetl jsem Tvůj nový soubor “Mrtvý před barem“ a s radostí shledal, jak se tvůj cyklus kriminálních případů, který by se dal nazvat třeba provinční pitaval, rozrůstá. Myslím, že nejzajímavější je na něm právě to vsazení do „malého“, „sousedského“ prostředí, kde se lidé vzájemně znají a vidí si do postelí, a které se liší od velkoměstské anonymity, tu chce někdy napodobit, což působí, jak místy zobrazuješ, obzvláště karikaturně. Tohle teritorium ti je blízké, máš ho dobře prokouknuté, místy to vidíš až „sociologicky“. Příběhy samotné mají různou sílu a hloubku, dobrá je třeba charakterologická šaráda rozvinutá v obrázku „Mnoho podezřelých“ či „zatěžklá“ atmosféra a motivistická výstavba ve skice „Černé slunce vyhaslo“. Vůbec těch typů a týpků je to rozseto (Pan Pilař z „Proč přišel vrah“ či maskovaná paní Drábková z prózy titulní). Připomínám ovšem, jako už vícekrát dřív, že by bylo ku prospěchu věcí obohatit vnitřní rysy postav o výraznější detaily, nebát se dát do vypravování vícerovinnou dimenzi a nečekané zvraty, ale to ty dobře víš. Naproti tomu oceňuji, že podstatnější roli tu začíná hrát policejní sbor a zejména inspektor Bém, sympatický koumák. Tolik několik útržků, ke knize gratuluji.
Spisovatel a kritik Jan Dvořák

DVA POVÍDKOVÉ SOUBORY

- V současné vydavatelské krizi si zájem čtenářů zachovávají soubory detektivních a kriminálních povídek, které jsou cenově poněkud dostupnější. Pro čtenáře je obtížné spolehlivě rozlišit, kdy se jedná o příběhy podložené skutečnými událostmi, kdy jde o příběhy ryze fiktivní, třebaže nepochybně motivované a proložené drobnými postřehy z každodenního života. Uvedené nuance samozřejmě nejsou podstatné. Bez ohledu na zvolený žánr dáváme z literárního hlediska přednost tomu, zda se jedná o fabulačně i jazykově kvalitně napsané práce, nediskretující samy sebe kostrbatě vyspekulovanými polopravdami, zda jsou objektivně nahlíženým odrazem současnosti a nedělají české literatuře ostudu jako nejedna kladně hodnocená (ba i oceňovaná) prozaická práce, u níž je přihlíženo především k tomu, o čem autor píše, případně je přihlíženo k jeho minulým či dnešním občanským postojům. Až ve třetí řadě se krčí kriterium, jak jsou romány, novely či soubory povídek napsány. Totéž platí o poezii, ale to už je jiné kluziště, třebaže stejně ošidná hra se čtenáři.
- K tomu chutnějšímu krajíci z literárního bochníku náleží dva povídkové soubory Milan Duška, útlejší POHŘEŠOVANÁ (MOBA, 2011, nově zavedená edice Krimi, sv. 5) a MRTVÝ PŘED BAREM (NAVA, 2011, již jednadvacátý ročník edice Kriminální příběhy, které se letos dostalo i poutavého vzhledu). Celkově patnácti povídkám je vlastní sugestivní náboj a pestrý děj, který nepostrádá spád. Pravidelní čtenáři Duškových povídek se setkávají se známými protagonisty v řadách kriminalistů. Dušek nehraje se čtenářem hru na schovávanou, dává mu nahlédnout do vývoje událostí, dokáže však překvapit nezvyklou zápletkou a nečekaným zvratem. Čtenáři, kteří jsou na poli kriminální a detektivní literatury pravidelnými či alespoň občasnými hosty a znají Duškovy povídky třeba z populární časopisecké edice Jedním dechem (vydává Pražská vydavatelská společnost), zajisté ocení autorův přínos ke celkovému kvalitativnímu posunu v uvedeném žánru.
František Uher

 
Informace o autorovi / Copyright © 2004 - 2020 / webmaster Miloslav Dušek
Všechny texty jsou chráneny Autorským zákonem c. 121/2000 Sb.
//Poslední aktualizace: 11/05/2013 08:20:26