Milan Dušek

autor detektivních románu a povídek

Menu: top1 Menu Menu
Životopis
Novinky
Tvorba
Fotogalerie
Fotky knížek
Archiv
Návštevní kniha
Kontakt
sef
Domů - Archiv - Jen přes mou mrtvolu

Archiv


srpen 2012

JEN PŘES MOU MRTVOLU


Sbírka krimi příběhů vyšla ve vydavatelství NAVA v Plzni.

Knížka má 139 str. Cena 98 Kč.
Můžete si ji objednat internetově na www.nava.cz


Obsahuje tyto povídky:

Posedlost
Opožděné přiznání
Ať mě pak zavřou!
Jen přes mou mrtvolu!
Hra nezletilé
Pasák
Velká voda
Nebezpečné zastavení
Hra na volavku
Riziko nekalého podnikání


Ukázka je z povídky Pasák.


--Křen klesl na pohovku vedle manželky, chroupající po hrstech buráky, hmátl do dózy s cigaretami a zapálil si.
--„Nekuř tady, sotva kejchám,“ ozvala se nespokojeně manželka a druhá brada se jí zavlnila. „Kdopak ti volal?“
--„Jeden z práce,“ utrousil, přešel k otevřenému oknu, podepřel se lokty o rám, kouřil a civěl do ulice. Nedaleko veřejné telefonní budky parkovalo auto městské policie, strážník u volantu mu připadal povědomý. Co kdyby šel za ním a promluvil s ním? Vždyť je to jasné vydírání. Když se k tomu přidá, že to byla prostitutka, nemohli by ho stejně obvinit… Ale co když má ten, co volal, nějaké spojení na policii? Nebo ví něco o těch penězích od restituentů. Stačí někde prohozených pár slov a už v tom budou šťourat novináři. A zveřejnění by nesporně podráždilo ty, kteří mu dali peníze jen proto, že je zahnal do kouta.
--Definitivně se rozhodl, že musí tu epizodu s blondýnkou sprovodit co nejrychleji ze světa.

Ohlasy:

Vážený pane Dušku.

--Knížku Jen přes mou mrtvolu jsem měla přečtenou velice brzy. Kdyby mě nezrazovaly špatné oči, neodtrhla bych se od ní po prvním začtení. Psát prózu tak, aby se čtenář na knihu už dopředu těšil, pak ji přečetl jedním dechem a dočítal poslední stránku s pocitem, že mu kniha přinesla nejen pěkný zážitek, ale i podněty k zamyšlení, to je jistě přání každého autora. Ne každému se to ale daří. Vám ano. Vaše knihy čtenáře nikdy nezklamou. Knížka Jen přes mou mrtvolu vydaná v Navě Plzeň to v řadě Vašich dosud vydaných knih opět potvrzuje. Zločiny a podvody jsou páchány v nebývalé míře. Neštítí se jich ani ti, kteří mají ostatním pomáhat a chránit je. Vedle klasických podnětů trestných činů, jakými jsou například žárlivost a manželské neshody, se objevují nové, méně obvyklé o to nebezpečnější. Jedná se například o náboženský fanatismus v povídce, po níž nese název celá knížka, nebo o fetišismus spojený se sexuálním násilím v příběhu Hra na volavku. V některých z krimipovídek nedochází k vraždě (Ať mě pak zavřou, Hra nezletilé). Říkám si – na štěstí. Oběti sice zůstávají naživu, ale s trvalými psychickými následky, kterých se nezbaví možná po celý život. A to vinou bezohlednosti a bezcitnosti přímo v rodině. Neschopnosti lidí ovládnout se. Svůj velký podíl na tom má často i alkohol a tím vytvářené nesnesitelné rodinné prostředí. Tým komisaře Béma při vyšetřování případů často nechtěně odhaluje neutěšené vztahy mezi partnery, jimiž pak trpí především děti. Velmi zajímavá je poslední krimipovídka Riziko nekalého podnikání. Nejen nečekaným vyřešením případu – za vším stojí inspektor z hospodářské kriminálky – ale také poukázáním na to, jak nehlídané chátrající prostory zrušených továren mohou snadno posloužit jako ideální místo trestného činu. I to je na tom to smutné a stojí za zamyšlení, proč haly bývalých dobře prosperujících podniků pustnou. To by se také mělo posuzovat jako trestný čin.

--Krimipovídky jsem se rozhodla zakoupit rovněž tetě. Zašla jsem do místního knihkupectví Paseka a tam mi sdělili – vyprodáno. Knížku mi ale ochotně objednali a do dvou dnů byla ke koupi. Teta se už z ní raduje a čte ji. Sdělily mi to její děti.

Dagmar Poláková

 

 
Informace o autorovi / Copyright © 2004 - 2020 / webmaster Miloslav Dušek
Všechny texty jsou chráneny Autorským zákonem c. 121/2000 Sb.
//Poslední aktualizace: 12/05/2018 20:57:31