Milan Dušek

autor detektivních románu a povídek

Menu: top1 Menu Menu
Životopis
Novinky
Tvorba
Fotogalerie
Fotky knížek
Archiv
Návštevní kniha
Kontakt
sef
Domů - Archiv - Cesta k slunečnicovému poli

Archiv


listopad 2005

Knížka Cesta k slunečnicovému poli.

CESTA K SLUNEČNICOVÉMU POLI Vydal OFTIS ÚSTÍ NAD ORLICÍ - www.oftis.cz listopad 2OO5. Doporučená cena 99 kč, ve vydavatelství /Ústí n.Orlicí, Nygrinova 336/ se slevou. Jde o soubor 3O příběhů o pátrání po kriminálních živlech, ale i o lidech, kteří se schovávají pod maskou solidních občanů. Povídky zasahují snad do všech oblastí našeho současného života. Jsou kritické k těm, kteří podléhají svodům zločinu, ale nevyhýbají se ani výtkám do řad policie. Přesto však je zcela jasně znát, na které straně autor stojí.

Recenze:

Zločiny a tresty v podání spisovatele Milana Duška.

Poslední titul spisovatele Milana Duška - z řady více knížek napsaných a vydaných v obdivuhodně krátkém čase - má název Cesta k slunečnicovému poli. Autor knihu sám charakterizoval jako "soubor třiceti příběhů o pátrání po kriminálních živlech, ale i po lidech, kteří se schovávají pod maskou solidních občanů".Vypravěč povětšinou v expozici jednotlivých příběhů popíše způsob, jakým ke zločinu došlo a potom přivede na scénu policisty, jež sleduje při jejich cestě k odhalení pachatelů. Není ojedinělé, že závěr povídek končí sdělením ve stylu soudniček o tom, jakou výši trestu pachatelé "vyfásli". Někdy autor ovšem volí i jedinou metodu vyprávění. Čtenáři jeho předchozích románů či povídek se v některých povídkách dokonce dočkají příjemného překvapení v podobě návratu známých postav, jako jsou například soukromý detektiv Ondřej Jányš, vrchní inspektor Bém a další. A není divu, děj příběhů žamberského autora je zasazen opět do tradičních reálií a jména Houkov, Lukavá, Jindrov, Libkava a další si čtenář může dosazovat jména měst a obcí Ústeckoorlicka.Povídky jsou psány úderným, až strohým stylem, vyprávění nejsou zatěžována nadbytečnými odbočkami a nejsou vedena především snahou o překvapivou pointu. Přitom nepostrádají množství dialogů, jež děj oživují a také posouvají dopředu. Ve způsobu popisu vyšetřování autor nezapře někdejší osobní zkušenost z práce policisty, ale příběhy se odehrávají v dnešní době. Vyšetřovatele neobdařuje gloriolou hrdinství či geniality, mnohdy naopak přiznává, že k dopadení pachatelů postačila pouhá náhoda či shoda okolností. Přesto si však z těchto příběhů čtenář odnese úctu k neokázalé práci kriminalistů.Četbu těchto povídek nedoporučuji lidem trpícím depresemi a přečtení "na jeden zátah" považuji za vhodné jen pro silnější nátury. Popis různých způsobů vražd, znásilnění, loupežných přepadení, únosů, vydírání, krádeží a dalších zločinů není totiž jen důkazem fantazijních schopností autora, ale i nepříjemnou připomínkou hrůz, které se v našem světě odehrávají denně. Alespoň v příbězích Milana Duška jsou však jejich viníci vždy nalezeni.

Orlické noviny./2.12.2005/jh/


Cesta ke slunečnicovému poli

Tak Milan Dušek nazval podle jedné ze svých krimi-povídek jejich obsáhlý soubor, vydaný v těchto dnech vydavatelstvím OFTIS v Ústí nad Orlicí. Je to již jeho dvaadvacátá publikace a opět - což je pro nás dvojnásob potěšitelné - s účastí ilustrátora, především však osobitého malíře Václava Smejkala /JBM/. Ten je autorem přitažlivé barevné obálky knihy obsahující 3O povídek, v nichž se opět setkáváme nejen s prostředím známým či doslova nám blízkým /především se zdánlivě fiktivním Houkovem, nevelkým městečkem v podhůří Orlických hor, Újezdem či Jindrovem i reálnými Mistrovicemi, Kostelcem a Doudlebami/, ale i v autorových prózách již trvale zabydlenými postavami /komisař Bém, inspektoři Málek a Dudová/. Kniha byla představena za účasti autora i ilustrátora 12.října v Galerii pod radnicí v Ústí n/O v rámci podzimního Východočeského literárního maratónu a při autogramiádě 12.listopadu na veletrhu Svět knihy 2OO5 v Brně.Povídky mají skutečný základ, jejich náměty jsou čerpány z běžného života, z něhož jsou odpozorovány i situace a výrazný jazyk dialogů, takže mají spád a jejich kompozice netrpí.Společným rysem příběhů je snaha ukázat prostřednictvím vystupujících "hrdinů", které spojuje bez rozdílu jejich společenského postavení touha po penězích /jedna z povídek nese přímo název Otroci mamonu/ nezastavující se před žádnými překážkami, jaké nešvary se dnes stále více v naší společnosti zabydlují.Autorovi jde o to, aby těmito příklady ze života burcoval naše občas pokřivené svědomí i vědomí, přivádějící člověka často na scestí. Děj vyprávěných příběhů ukazuje bez přibarvení, jaký je život, abychom si uvědomili, jaký být nemá. Vše zde má svůj řád, logiku i smysl.Je jenom na každém, jaký návod či poučení si pro cestu ke slunečnicovému poli zvolí pro své dny.                jif Zveřejněno v LISTECH LANŠKROUNSKA 22/18.11.2OO5

Informace o autorovi / Copyright © 2004 - 2020 / webmaster Miloslav Dušek
Všechny texty jsou chráneny Autorským zákonem c. 121/2000 Sb.
//Poslední aktualizace: 11/05/2013 08:20:25